O nas

• Szkoła polska w Landwarowie ma długą historię i piękne tradycje, które potrafiła zachować pomimo zmian politycznych, oświatowych.
  • Szkoła w miasteczku powstała w roku 1896, jeszcze w carskim zaborze, więc nauczanie prowadzono po rosyjsku. A już w roku szkolnym 1919-1920 miejscowe dzieci i młodzież pobierały naukę w odrodzonym Państwie Polskim w ojczystym języku. Lata 1940-44 – okres okupacji niemieckiej – były wymuszoną przerwą w nauce. Ale już jesienią 1944 dzieci znów podjęły naukę w języku ojczystym. Trzeba zaznaczyć, że od początku lat 50. nauczanie prowadzono tu w trzech językach: polskim, rosyjskim i litewskim. Na szczęście klasy polskie nie zanikły w tej wielokulturowości. Bez wątpienia wielką w tym rolę odegrały zarówno nauczycielki klas początkowych, polonistki, wśród których była pani Helena Kuźmo – to jej klasa była pierwszą polską powojenną promocją w 1960 roku, która liczyła 18 absolwentów. Na dobre imię polskiej szkoły pracowali wspólnie wszyscy przedmiotowcy-Polacy, więc pion polski tu nie zanikał.
  • W ciągu wielu lat, aż do 1992 roku istniała tu polsko- rosyjska szkoła. I właśnie rok 1992 stał się znamiennym dla miejscowych Polaków – polska szkoła zaistniała jako samodzielna placówka.
  • Od 1996 roku administracja szkoły zaczęła się ubiegać o rozbudowę placówki, by mogła sprostać stawianym nowoczesnym wymaganiom. W lipcu 2000 roku została podpisana umowa o wzniesieniu dobudówki, której koszta m. in. pokryło Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz samorząd rejonu trockiego. W 2003 roku szkoła zaczęła korzystać z nowych pomieszczeń.
  • W Landwarowie zawsze pamiętano o tradycjach, pielęgnowaniu kultury, języka ojczystego. Właśnie w Landwarowie jesienią 1980 roku został założony szkolny zespół ludowy pieśni i tańca „Prząśniczka” (kierował nim śp. Władysław Korkuć).
  • Innym ważnym krokiem budowania trwałego fundamentu szkolnych tradycji stało się wystąpienie o nadanie szkole imienia wybitnego pisarza, laureata Nagrody Nobla, hetmana dusz polskich– Henryka Sienkiewicza. Jest on patronem szkoły od 2002 roku.
  • Niż demograficzny, a więc zmniejszenie się liczby dzieci i wzrost konkurencji pomiędzy szkołami, zdopingowały społeczność szkolną do szukania kolejnych rozwiązań. W 2009 roku odbyło się otwarcie pierwszego w rejonie przedszkola przy szkole, w którym znalazły się dzieci w wieku od 3 do 5 lat.
  • Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii szkoły była decyzja komisji akredytacyjnej o tym, że Szkoła Średnia im. H. Sienkiewicza jest godna statusu gimnazjum, o czym oznajmiono 4 grudnia 2014 roku. W ten sposób na mapie rejonu trockiego zjawiło się pierwsze polskie gimnazjum.
  • Dzisiejsze Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Landwarowie – placówka jednocząca pod swym dachem przedszkole, szkołę początkową, podstawową i klasy gimnazjalne. Niezmiernie cieszą nas zmiany w przedszkolu, które w ciągu ostatnich lat przekształciło się w bajkę. „Bajkowe Przedszkole” podąża z duchem czasu, zatem wszelkie nowinki techniczne, wspierające edukację najmłodszych, nie są tu obce. Przedszkole posiada tablicę interaktywną , komputery oraz inny sprzęt techniczny. Dysponuje wyposażonymi pomieszczeniami dydaktycznymi. Posiada własną kuchnię, wewnętrzny plac zabaw ze zjeżdżalniami. Z kolei do dyspozycji uczniów jest klasa z tablicą interaktywną, odnowiony sprzęt komputerowy, tablety. W najbliższej przyszłości planuje się zmiana dzwonka szkolnego, utworzenie „zielonej klasy” oraz unowocześnienie środowiska edukacyjnego. Dzisiejsze gimnazjum dba o wysoką jakość nauczania, oferuje atrakcyjny proces dydaktyczny oraz stwarza warunki do wszechstronnego rozwoju ucznia.